Electronics & Communication Engineering Department


Student Achievement

DEPARTMENT OF ELECTRONICS AND COMMUNICATION

 EVENTS REPORT

(SESSION JULY 2015-JUNE 2016)

 

Expert lecture/ Industrial Visit/Training program/Workshop/

Seminar/ Conference organized by the Department

 

 

S.NO

NAME OF THE EVENT

1

Expert lecture on "Embedded System" By Dr. Arvind Rajavat, Prof. in EC Dept. Manit, Bhopal on Nov 20, 2015.

2

In house Workshop was organized on "Learning Basics of Arduino" By Prof. Prateek Wankhade  ( ECE) and Prof Subrato Howlader (ECE) on Aug 18, 2015.

3

An Industrial Visit has organized to "Bharat Sanchar Nigam Limited (BSNL), Bhopal" on "Basic Module of Communication System" for VI Semester Students.

4

 Industrial Visit to “All India Radio, Bhopal" on "Basic of Radio Communication" for VI Semester Student.

5

An Industrial Visit to “Metrological Centre, Bhopal" on "Basic of Metrological Radar" for IV Semester Student.

6

Workshop on "Robotics" by Sudesh More, Trainer Robotics, Drmztech  Bhopal on March, 2016.

7

Nation Entrepreneurship Network cell going to be opened in OCT to give formal training on entrepreneurship to students of 2nd ,3rd ,4th  year Headed by Prof Subrato Howlader & Prof  Shiva Jhori Certified NEN Trainer.

 

A) Student high scorers of RGPV:  session Jan-June, 2016 (More than 8 CGPA)

S. NO.

ROLL NO

NAME

 

CGPA

1

0126EC121061

NISHI ARYAN

9.06

2

0126EC121083

S SASHI VEENA

8.96

3

0126EC121062

NIVEDITA SRIVASTAVA

8.84

4

0126EC121050

KUMARI ROMA LAXMI

8.72

5

0126EC121055

MOHD AFAQUE HSSAN

8.66

6

0126EC121103

SUJEET KUMAR

8.6

7

0126EC121031

BHARTI PATERYA

8.52

8

0126EC121076

RASHMI KANERE

8.48

9

0126EC121086

SANSKAR SINGHAI

8.39

10

0126EC121099

SHIVI TIWARI

8.38

11

0126EC121009

AISHWARYA RAI  (V N RAI)

8.31

12

0126EC121034

CHANCHAL PATEL

8.31

13

0126EC121112

TRUSHA KATARE

8.3

14

0126EC121081

ROLY UPADHYAY

8.29

15

0126EC121073

RAJEEV SATBHAIYA (TFW)

8.27

16

0126EC121058

MOUSAM TEMRE

8.26

17

0126EC121036

DEEKSHA MOKHEDE

8.21

18

0126EC121085

SAMRADDHI UPADHYAY

8.2

19

0126EC121109

SURBHI LOWANSHI

8.2

20

0126EC121094

SHARDA PRAKASH SONI

8.19

21

0126EC121068

PRATIKSHA AHIRWAR

8.14

22

0126EC121024

ARUNIMA MISHRA

8.13

23

0126EC121102

SOUMYA GUPTA

8.12

24

0126EC121104

SUMAN SINGH

8.12

25

0126EC121041

GARIMA JAIN

8.11

26

0126EC121092

SHAILJA GAHLOT

8.11

27

0126EC121027

ASMITA DHOTE

8.08

28

0126EC121039

DIVYA JAIN

8.05

29

0126EC121095

SHIKHA SEVLANI

8.04

30

0126EC121075

RANJNA JAISWAL

8.02

31

0126EC121065

PRABHA KUMARI

8.01

 

 

 

 

B)   RGPV Chancellor Award

 

S.NO.

NAME

BRANCH/SEMESTER/YEAR

PHOTO GRAPH

1

Kanchi Jain

EC/VII-2014

2

Sashi Veena

EC/III-2014

3

Shradha Agrawal

EC/I-2014

 

 

C)  Students’ achievement in Co Curricular and Extracurricular fields (Cultural/Literary/   

        Sports) outside the Institute.

S No

NAME OF THE STUDENT (SEM)

NAME AND DETAILS OF EXTRACURRICULAR EVENT

NAME OF THE INSTITUTE

ACHIEVEMENT

1.

Ankit Lilhare(VIII)

NCC

 

NCC

2

 

Astha Malviya

(VI)

NCC

 

NCC

3

Anamika Thakre(VI)

NCC

 

NCC

4

Anusheel Pandey

FOOTBALL, RGPV Nodal Competition

RGPV

RUNNER UP

5

Rohan Pathak(VI)

Voice of India

(& TV)

Participation

 

6

Karn Kartik

National level MP power lifting championship

OCT

COORDINATOR

 

7

Shivani Khatri (VI)

Circuit designing,

tech fizz2K16

OCT

WINNER

8

Akansha Tiwari

 

Fashion show , techfizz 2K14

OCT

WINNER

9

Aditi Updhayay

Software contest,techfizz 2k16

OCT

WINNER

 

10

Anamika Thakre

Mehendi competition

OCT

WINNER

 

11

Maneesha chaurasiya

Badminton,techfizz 2K16

OCT

WINNER